Brak ochoty na seks - przyczyny i rozwiązania

35 wyświetleń

Brak ochoty na seks jest problemem, z którym boryka się wiele par, zwłaszcza tych z długoletnim stażem. To naturalne, że po pewnym czasie w związku może dojść do spadku zainteresowania intymnymi kontaktami. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne – od zaburzeń seksualnych po nadmierny stres. Kluczowe jest zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, oraz podjęcie działań, które mogą poprawić sytuację.

Dlaczego brakuje ochoty na seks?

Brak ochoty na seks w długoletnim związku jest zjawiskiem powszechnym. Może wynikać z różnych przyczyn:

  • Zaburzenia seksualne: Problemy takie jak zaburzenia erekcji u mężczyzn czy przedwczesna menopauza u kobiet mogą wpłynąć na libido.
  • Spadek libido: Często spowodowany nadmiernym stresem, zmęczeniem czy problemami zdrowotnymi.
  • Rutyna: Wieloletnie pary mogą popadać w rutynę, co prowadzi do utraty seksualnej iskry.

Oziębłość seksualna vs. brak ochoty na seks

Ważne jest odróżnienie zmniejszonego popędu seksualnego od oziębłości seksualnej. Oziębłość seksualna to stan, w którym osoba nie odczuwa żadnej potrzeby seksualnej i jest to często związane z problemami zdrowotnymi. Z kolei brak ochoty na seks może być przejściowy i wynikać z czynników zewnętrznych, takich jak stres czy zmęczenie.

Faza miesiąca miodowego a rutyna

W początkowej fazie związku, znanej jako faza miesiąca miodowego, para doświadcza intensywnego pożądania i ekscytacji. Ten stan może trwać od kilku miesięcy do dwóch lat. Z czasem jednak chemiczny koktajl nowości zanika, co prowadzi do rutyny i spadku pożądania. To naturalny proces, który można jednak zatrzymać, wprowadzając do związku pewne zmiany.

Jak ożywić łóżkowe przygody?

Oto kilka taktycznych działań, które mogą pomóc w ożywieniu dynamiki seksualnej:

Przestudiujcie scenariusze seksualne

Rutyna w łóżku to jeden z głównych powodów spadku zainteresowania seksem. Warto przyjrzeć się, jakie zachowania są powtarzane podczas zbliżeń i spróbować je zmodyfikować. Może warto zrezygnować z pewnych elementów, dodać nowe lub zmienić kolejność działań? Taka analiza i modyfikacja scenariuszy seksualnych może pobudzić mózg i obudzić zapomniane pożądanie.

Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach

Komunikacja jest kluczowa w każdym związku, a rozmowy o seksie mogą pomóc zrozumieć wzajemne oczekiwania i potrzeby. Warto pytać partnera o to, co najbardziej podobało mu się w waszym życiu seksualnym na początku związku, co intryguje go w seksie i jakie ma fantazje. Ważne, aby takie rozmowy prowadzić w delikatny sposób, aby partner nie poczuł się osądzany.

Przejrzyjcie seksualne menu

Jednym z powodów spadku zainteresowania seksem może być nuda. Warto wspólnie odkrywać nowe wrażenia i aktywności, które mogą podniecać i wzbudzać erotyczny nastrój. Może to być eksperymentowanie z różnymi technikami, fantazjami czy zabawkami erotycznymi. Kluczowa jest tutaj otwarta komunikacja i wspólne odkrywanie tego, co sprawia przyjemność obu stronom.

Skupcie się na zmysłowym aspekcie seksu

Wprowadzenie nowości do życia seksualnego może polegać na skupieniu się na zmysłowych doznaniach. Może to być na przykład używanie czekolady, lodu, muzyki czy świec. Chodzi o to, aby dawać mózgowi więcej sygnałów i danych do przetworzenia, co może nasycić seks bardziej ekspansywnym nastawieniem. Ważne jest, aby postrzegać seks jako grę badawczą, a nie tylko środek do osiągnięcia orgazmu.

Nie wykluczajcie terapii

Terapia może być świetnym narzędziem do przepracowania problemów w związku. Pomaga przekształcać urazy w intencje i ciszę w dialog. Jeśli problemy w życiu seksualnym mają głębsze podłoże, warto skonsultować się z terapeutą małżeńskim lub seksuologiem. Terapia może pomóc zrozumieć, jakie założenia leżą u podstaw obecnej dynamiki seksualnej i jak je przekształcić.

Skonsultujcie się z lekarzem

Permanentny brak ochoty na seks może być objawem choroby. Warto zwrócić się do lekarza, który może wykryć zaburzenie seksualne, sprawdzić stan zdrowia narządów płciowych i podpowiedzieć, co robić dalej. Niekiedy odpowiedzią są zaburzenia hormonalne, innymi razy brak ochoty na seks jest wynikiem innych problemów zdrowotnych. Decyzja dotycząca leczenia należy do pary.

Brak ochoty na seks w długoletnim związku jest zjawiskiem normalnym, ale nie musi trwać wiecznie. Kluczowe jest zrozumienie przyczyn tego stanu oraz podjęcie działań mających na celu ożywienie życia seksualnego. Warto pamiętać, że popędu seksualnego nie da się tak po prostu „włączyć”, ale poprzez otwartą komunikację, eksperymentowanie i ewentualnie terapię, można znów cieszyć się satysfakcjonującym życiem intymnym.

Przeczytaj również: